dievca
chlapec

Novinky

Exkurzia v SHMÚ

Jedna z marcových pranostík hovorí o tom, že: „Ak v marci kukučka kuká a bocian klepotá, dočkáme sa teplého leta.“ Na jej pravdivosť sa boli žiaci 2. stupňa experimentálnej základnej školy opýtať tých najkompetentnejších odborníkov na počasie.

 29. marca 2017 boli žiaci našej školy na exkurzii v Slovenskom hydrometeorologickom ústave na bratislavskej Kolibe. Prehliadku sme začali návštevou meteorologickej záhradky, kde nám pán pozorovateľ ukázal rôzne pôvodné, ale aj najmodernejšie technologické prístroje a pomôcky na zisťovanie a zachytávanie informácií o aktuálnom stave počasia (úhrn zrážok, teplota a vlhkosť vzduchu, smer vetra a iné).

S týmito informáciami sme sa presunuli do hlavnej budovy, kde nám skúsený meteorológ vysvetlil ako sa dá na základe zistených údajov predpovedať vývoj počasia na najbližšie dni.V závere exkurzie musel meteorológ čeliť zvedavým otázkam našich žiakov. Najviac ich zaujímalo či boli na našom území zaznamenané tornáda, alebo aké extrémne teploty boli namerané na Slovensku.

Z návštevy sme si odniesli veľa zaujímavých informácii a jednu praktickú radu: „Ak sa budeme riadiť predpoveďou počasia vydanou Slovenským hydrometeorologickým ústavom nikdy nezmokneme.“